איך מתחילים עם ספורט הקשתות

קשתות היא ספורט שאינו מפלה שום קבוצה: ילדים ומבוגרים, גברים ונשים, בריאים ונכים, כולם יכולים לחוות את חדוות הירי בחץ וקשת.
נוער ומבוגרים: בני נוער מגיל 12 ומעלה, ומבוגרים ללא הגבלת גיל, גברים ונשים.

ילדים בגילאי 10-12 יכולים להתאמן במסגרת של אימון אישי שבועי אחד בן שעה ובהמשך להשתלב בקבוצה.

מרבית המגיעים למועדון הקשתות מכירים את התחום מתכניות הטלוויזיה וסרטי הקולנוע, ואף מספרי פנטזיה שונים, דבר המעצב אצלם מושג מסוים לגבי הקשתות השונה בדרך כלל מן המציאות. לכן, בטרם נרשמים לאימונים הסדירים, המתעניינים בקשתות מקיימים אימון היכרות אישי, בו הם מקבלים הסבר מקיף על ספורט הקשתות ואופן הירי, הדגמה, לימוד כללי הבטיחות והדרכה בטכניקת הירי הבסיסית, וזוכים להתנסות בירי עצמאי בחץ וקשת בסביבה בטוחה ובהדרכה מקצועית.. מעבר לחוויה חד-פעמית מרתקת, אימון היכרות מהווה נדבך הכרחי ברצף הלימוד לפני תחילת האימונים הסדירים, מאחר שזהו השיעור האישי הראשון שבו כל תשומת לבו של המאמן תהיה נתונה להם בלבד. אורכו של אימון היכרות הוא כשעה ועלותו 160 ש"ח לאדם.

ניתן לקיים גם אימוני היכרות קבוצתיים ושיעורי חוויה ליחידים ולקבוצות.

את אימוני ההיכרות ושיעורי החוויה ניתן לקבוע בשעות שאינן שעות אימון המועדון.

לימוד הקשתות הוא חוויה אישית המתקיימת בתוך קבוצה. הקבוצות הינן מעורבות מבחינת גילם ורמת מיומנותם של המשתתפים – בני נוער מנוסים ומתחילים וכן מבוגרים מתחילים ומתקדמים מתאמנים זה לצד זה על אותו קו יורים. בתחילת האימון ולאחר החימום האישי, כל מתאמן מקבל את משימותיו מאת המאמן ומבצע אותן תוך בקרה פרטנית צמודה.

קשת המתחיל את פעילותו במועדון, מוזמן לבחור שני אימונים בני שעתיים המתאימים לו ביותר מתוך אלה המפורטים לעיל. אלה יהפכו לאימונים השבועיים הקבועים שלו בתקופה ההתחלתית.

כל המתאמנים החדשים משתמשים בציוד המועדון – הקשתות, החיצים, ציוד המגן הבסיסי, הכול נכלל בעלות האימון. בשלב מאוחר יותר, כאשר הקשת מתייצב מבחינת הטכניקה והפרמטרי

אימון היכרות

מגוון האנשים המתענינים בקשתות הוא רחב מאוד, והסיבות להתעניינות זו רבות בהתאם. יש כאלה שחלמו על חץ וקשת מהילדות, מבלי שזוכרים מדוע, יש כאלה שנדלקו על קשתות בעקבות ספרים, סרטים או סדרות טלוויזיה, יש שהתנסו בירי בחץ וקשת במסגרת טיול בחו"ל – בקיצור, כל אחד מעצב לעצמו דימוי מסוים של קשתות, והדימוי הזה במקרים רבים רחוק מאוד מן המציאות. לכן, לכל מי שמתעניין בקשתות, אנחנו ממליצים לעבור אימון היכרות שבו יקבל מושג אמיתי ומציאותי לגבי הקשתות היום ויוכל להחליט האם הדבר אכן מעניין אותו על סמך מידע מדויק והתנסות אישית. אימון ההיכרות הוא אימון אישי, אחד-על-אחד עם המאמן. אורכו של האימון הוא כשעה, והוא כולל את השלבים הבאים: • הסבר כללי על קשתות, הכולל רקע היסטורי, הסבר על הקשתות המודרנית בפן התחביבי וכענף ספורט אולימפי תחרותי, הסבר על סוגי הפעילות המתבצעים במסגרת הענף בארץ ובעולם • הדגמה של סוגים שונים של קשתות, החל מקשת longbow האנגלית המסורתית וכלה בקשתות המודרניות – קשת הגלגלות והקשת האולימפית, והסבר על התכונות של כל אחת מהן • לימוד של כללי הבטיחות בירי בחץ וקשת • לימוד טכניקת הירי בקשת אולימפית בסיסית ("קשת ערומה") • התנסות מודרכת בירי על מטרה ניתן לערוך את אימון ההיכרות גם בקבוצה של עד 5 משתתפים– הדבר רק מוסיף לחוויה, כי בסופה ניתן גם לקיים תחרות קטנה! עלויות: 150 ש"ח לכל משתתף, עד 5 משתתפים (מעבר ל-5 המחיר יורד בהתאם למספר המשתתפים).

שיעורי ילדים

האימונים בקבוצה נערכים פעמיים בשבוע לפחות ואורכים שעתיים בכל פעם. אולם, ילדים מתחת לגיל 12 מתקשים לעמוד בדרישות האימון שכזה, כן מבחינה גופנית וכן מבחינה מנטלית. לכן סף הגיל שבו יכול הילד להשתתף באימון בקבוצה המעורבת הוא 12. עם זאת, קיימת גם מסגרת אימון שמתאימה יותר לגילאים קטנים יותר – ילדים בגילאים 10 עד 12 מתאמנים בשיעורים אישיים, בנפח של אימון אחד של שעה בשבוע, בתאום פרטני עם המאמן.

אימון בקבוצה – נוער ובוגרים

האימונים במועדונים מתנהלים בקבוצות – אך אינם קבוצתיים במובן הקלאסי. מדובר באימון פרטני שמתנהל במקביל למתאמנים הנוספים בקבוצה.

כל מתאמן מקבל את משימותיו מן המאמן וכן בקרה והדרכה שוטפת במהלך האימון. הקבוצות הינן מעורבות, הן מבחינת גיל המשתתפים, הן מבחינת הרמה, דבר שמוסיף רבות לדינמיקה של האימון. נפח האימונים המומלץ למתחילים, בני נוער ובוגרים, הוא 2 אימונים בשבוע, בני שעתיים כל אחד.